

Ferie 2023
Co?
Dla kogo?
-
Różne grupy wiekowe, od 7 do 17 lat
Gdzie?
-
ul. Pogodna 33, Stara Miłosna, STREFA POGODNA
-
ul. Puławska 326, SALA ZABAW SPUKI
Kiedy?
-
Turnus 1, od 13 do 16 lutego 2023
-
Turnus 2, od 20 do 23 lutego 2023
Digital painting

Nasze warsztaty z digital paintingu wprowadzą naszych uczniów w proces cyfrowego malarstwa - od konstrukcyjnych szkiców, przez nakładanie kolorów i teorię barw, aż po światłocień i finalne detale. Zajęcia będą trwały 4 dni, każdego dnia po 4h. W tym czasie dzieci będą miały możliwość namalowania wybranego przez siebie ptaka, do wyboru będzie kilkanaście zdjęć referencyjnych. Nad pracą uczniów czuwać będzie doświadczona instruktorka rysunku i malarstwa.
Harmonogram zajęć:
-
Dzień 1: wprowadzenie (4h)
Podstawy obserwacji w rysunku, teoria i praktyka tradycyjnego rysunku, podstawy perspektywy, rozbijanie widzianych kształtów na proste figury i bryły geometryczne, szybkie szkice na podstawie kilku wybranych zdjęć, finalnie wybór najlepszego szkicu pod następny etap pracy.

-
Dzień 3: światłocień (4h)
Cieniowanie nałożonych kolorów, teoria światłocienia, coraz większy nacisk na szczegóły.


-
Dzień 2: szkic i kolory (4h)
Dopracowanie szkicu z dnia poprzedniego, teoria barw, nałożenie płaskich plam barwnych na szkic, skupienie się na pracy jako całości, “od ogółu do szczegółu”.

-
Dzień 4: zakończenie pracy (4h)
Finalne poprawki i korekty, końcowe obejrzenie prac, wprowadzenie do tworzenia własnego portfolio.
Cena: 790zł
Programowanie Gier

Celem projektu jest stworzenie gry komputerowej w oparciu o silnik Unity i programowanie w języku C#. Do projektu mogą przystąpić osoby na każdym poziomie zaawansowania. Wstęp do projektu obejmuje podstawy poruszania się w środowisku Unity i oraz podstawy języka programowania. Dzięki temu w krótkim czasie cała grupa wyrównuje poziom i jest gotowa do realizacji celu. Uczniowie, którzy uczęszczają do nas na zajęcia z grafiki 3d mają możliwość użycia w grze modeli utworzonych na naszych zajęciach w trakcie semestru.
Program kursu wygląda następująco:
-
Dzień 1: wprowadzenie (5h)
Schemat produkcji gry (pipeline) - omówienie poszczególnych etapów powstawania gry. Wypracowanie koncepcji gry biorąc pod uwagę czas i zasoby jakimi dysponujemy. Planowanie produkcji. Podstawy środowiska Unity oraz integracja z programami do tworzenia Grafiki 3D oraz 2D. Importy i eksporty assetów pomiędzy Unity oraz programami do tworzenia grafiki 3D oraz Unity Asset Store. Uczniowie, którzy uczęszczają do nas na zajęcia z grafiki 3d będą mieli możliwość użycia w grze modeli tworzonych na naszych zajęciach w ciągu semestru. Podstawy programowania w języku C# - poznanie właściwości funkcji “void start” “void update”, typy zmiennych, charakterystyka zmiennych “private” i “public”, zmienne typu “GameObject”.

-
Dzień 2: level design (5h)
Zagadnienia level designu. Tworzenie levelu gry. Implementacja assetów. Charakterystyka i tworzenie colliderów. Charakterystyka i tworzenie systemów fizyki. Programowanie systemu kontroli gracza. Poznanie wyrażeń warunkowych.

-
Dzień 3: system AI w Unity (5h)
Zagadnienia sztucznej inteligencji. Tworzenie przeszkód. Programowanie przeszkód. Tworzenie przeciwników. Programowanie behawioryzmu przeciwników. Tworzenie zadań do wykonania.

-
Dzień 4: UI i finalny build (5h)
Zagadnienia związane z interfejsem użytkownika. Poznanie elementów Unity - Canvas. Tworzenie UI gry. Tworzenie splash-screenów. Tworzenie menu głównego. Programowanie UI. Programowanie menu. Programowanie startu, wstrzymania i końca gry. Kompilacja projektu na platformę docelową.

Schemat każdego dnia wygląda następująco:
2 pierwsze godziny to intensywna praca umysłowa - głównie programowanie. Po tym etapie następuje przerwa lunchowa. Kolejne 2 godziny to głównie prace z grafiką, prace artystyczne, koncepcyjne itp. Jeżeli plan na dany dzień zostanie wykonany w 100%, wówczas w nagrodę ostatnia godzina to relax - zazwyczaj jest to wspólny mecz w grę komputerową, połączony z analizą zagadnień programistycznych, graficznych i stylistycznych danej gry.
Cena: 990zł
Hard surface 3D modeling

Warsztaty z hard surface modeling skupiają się na zaawansowanych technikach modelowania oraz osiągnięciu jak najbardziej “przemysłowego” charakteru modeli. Pozwalają doskonalić się z obsługi wielu zaawansowanych funkcji programu Blender 3D, a także rozwinąć wyobraźnię. Celem warsztatów będzie wymodelowanie przez każdego uczestnika swojego robota tak, aby miał jak najwięcej detali, a także ustawienie go w jakiejś ciekawej pozie do finalnego renderu.
Harmonogram zajęć:
-
Dzień 1: wprowadzenie (4h)
Wyjaśnienie czym jest hard surface modeling, teoria, zasady tworzenia poprawnej siatki, pokazanie inspiracji, zrobienie bazowego mesha w programie Blender 3D.
-
Dzień 2: dodawanie szczegółów (4h)
Stopniowe dodawanie detali do swojego robota z zachowaniem zasad hard surface modeling i dbaniem o prawidłową topologię.
-
Dzień 3: Teksturowanie (4h)
Dopracowywanie modelu, skończenie modelowania, teksturowanie
i nakładanie materiałów.
-
Dzień 4: Rigowanie i rendery (4h)
Podstawowy rig i ustawienie robota w ciekawej pozie, podstawy renderingu, wykonanie swojego finalnego renderu i prezentacja prac.
Cena: 790zł




Projektowanie 3D modeli z papieru

Zajęcia dedykowane dla najmłodszych.
Termin: 17 lutego 2023 oraz 24 lutego 2023.
Zajęcia trwają 4 godziny.
(W sali SPUKI zajęcia trwają godzinę dłużej, ponieważ po każdym etapie mamy 15 minut przerwy na szaleństwo w sali zabaw)
Warsztaty z projektowania i sklejania modeli papierowych to świetna zabawa zarówno dla starszych, jak i młodszych. Dzieci samodzielnie zaprojektują swoje modele w technologii grafiki 3D, następnie za pomocą odpowiednich narzędzi wyeksportują model do formy płaskiego rzutu. Po wydrukowaniu i wycięciu, będą mogły skleić swoje prace, a na koniec je pomalować. Warsztaty te łączą w sobie możliwości projektowania na komputerze z aktywną zabawą i rozwojem wyobraźni przestrzennej.
Harmonogram zajęć:
-
Wprowadzenie (1h)
Wprowadzenie i teoria (siatka wielościanu, co musi zawierać aby dało się skleić model), projektowanie swojego modelu w programie Blender 3D.

-
Wydruk i wycinanie (1h)
Wyeksportowany plik PDF można pomalować cyfrowo, lub też od razu wydrukować; wydrukowanie finalnej siatki, wycinanie modeli.


-
Dopracowywanie modeli (1h)
Dopracowanie modeli w Blenderze, eksport do rzutu 2D (format PDF), wydruki próbne.

-
Wydruk i wycinanie (1h)
Sklejanie, prezentacja (1h)
Po wycięciu sklejanie modeli, pomalowanie markerami (jeśli nie zostały pomalowane cyfrowo), prezentacja swoich prac.
Cena: 250zł